Hledání
Rady a tipy » Plat a benefity» Vyjednávání » Jak požádat o zvýšení platu
Jak požádat o zvýšení platu

Jak požádat o zvýšení platu


Hlavně nic nepřežeňte, to je nejdůležitější pravidlo, pokud se domníváte, že nastal čas vyjednávat o zvýšení platu. Rozumí se samo sebou, že málokterý šéf bude nadšen, když jeho zaměstnanec požádá o více peněz. O to důležitější tedy je dobře se na takové jednání připravit a nachystat si přesvědčivou taktiku a argumenty.

Co hovoří pro zvýšení platu?

Rozhodující je dobrá příprava. Napište si seznam všech bodů, které hovoří pro. Může obsahovat např. následující body:

  • dodatečné vzdělání, zvýšení kvalifikace (PC, cizí jazyky)
  • převzetí, vedení projektů
  • větší objem práce (např. zastupování nepřítomných kolegů)
  • větší zodpovědnost
  • zvýšení obratu
  • školení spolupracovníků

Je nezbytné uvědomit si, co nabízíte. Neboť žádáte-li vyšší plat, samozřejmě přijde otázka, proč si jej zasloužíte. A nezapomeňte si schovat ten nejpádnější argument až na konec rozhovoru, pokud jej použijete hned na začátku, jeho účinek může velmi rychle pominout. Vnitřní příprava Kromě sestavení seznamu argumentů je také důležitá jakási psychická příprava. Uvědomte si, že nejste žádný prosebník, ale máte při odpovídajícím výkonu nárok na více peněz. Pokud zrovna nepracujete u drobného řemeslníka nebo ve firmě o dvou lidech, pak vám možná pomůže i vědomí toho, že vás šéf nemusí platit z vlastní kapsy, i když se často tváří, jako by to tak bylo?

Plat obvyklý ve vaší profesi

Utvořte si představu, co je vůbec obvyklý plat ve vaší profesi a na srovnatelné pozici. Určitým vodítkem vám může být například zákon o mzdě a zákon o platu, kde najdete rozdělení platových tarifů podle platových tříd a platových stupňů. Při stanovení výše platu samozřejmě hraje roli, v jakém regionu pracujete, jak velká je vaše firma a také např. to, zda je o podnik se zahraniční účastí.

Správný okamžik

Rozmyslete si, kdy je ten nejvhodnější okamžik požádat o zvýšení platu. Jsou ve vaší firmě pravidelné porady? Anebo máte dny či hodiny, kdy je vždy provoz velmi hektický? Pak hledejte raději nějakou alternativu. Víte-li o svém šéfovi, že má vždy až do oběda špatnou náladu, požádejte raději o schůzku odpoledne. Důvod je jasný, dobře naladěný šéf bude rozhodně přístupnější vaší žádosti. Velmi nepříznivý okamžik pro jednání je, pokud má společnost zrovna finanční problémy či se přímo nachází v krizi. Podařilo se vám ale například sjednat velkou zakázku? Pak je šance na úspěch mnohem větší.

Argumenty

Předneste skutečné argumenty. Kdo svou žádost o zvýšení platu podmiňuje slovy: "nemůžu si ani dovolit pořádnou dovolenou" nebo "všichni kolem dostali přidáno", ten asi příliš neuspěje. Jediné, co se počítá, je váš výkon. Proto je tak důležité předem si promyslet, co všechno jste už pro firmu vykonal/a a co máte ještě v plánu udělat. Mějte se na pozoru před přehnanými požadavky, takové rozhodně vzbudí velkou nelibost. Občas někdo argumentuje tím, že už pět let nedostal přidáno a teď chce všechno dohnat najednou. Zde se dá pouze říct: máte smůlu. Obvyklé zvýšení platu se pohybuje někde kolem desíti procent, i proto požádejte o zvýšení platu pravidelně přibližně každé dva roky. I z pohledu zaměstnavatele "nebolí" malé navýšení tolik, jako kdybyste požádal/a najednou o třicet procent navíc. Vyvarujte se vydírání typu: "pokud mi nevyhovíte, půjdu ke konkurenci." Taky by se vám mohlo stát, že vám bude doporučeno skutečně firmu opustit. Obzvlášť nepříjemné, pokud jste vůbec nepočítal/a s takovou variantou a nemáte vyhlédnutou žádnou alternativu.

Zachovejte klid

Bude-li vaše žádost zamítnuta, zachovejte klid, i když máte důvod ke vzteku. Zeptejte se proč a zkuste také zjistit, jaké předpoklady musíte splnit, aby žádost o více peněz mohla být vyslyšena. Dohodněte si termín, kdy budete moci se stejným přáním přijít znovu. Pokud vám šéf neslíbí, že bude o zvýšení platu uvažovat např. za šest měsíců, případně vás stále odsouvá slovy: "že ještě nebylo rozhodnuto", nevzdávejte to. Vytrvale se ptejte, kdy bude možno znovu o této záležitosti mluvit, případně kdy můžete počítat s odpovědí.

Nejnovější nabídky práce

ManpowerGroup s.r.o.
Posted: 09/30/2016
Hlavní město Praha
ManpowerGroup s.r.o.
Posted: 09/30/2016
Královéhradecký, Královehradecký kraj
E.ON Energie a.s.
Posted: 09/30/2016
České Budějovice, Jihočeský kraj, 37001
ManpowerGroup s.r.o.
Posted: 09/30/2016
Hlavní město Praha
Valmet Oyj
Posted: 09/30/2016
Více lokalit

Chcete si prohlédnout další podobné nabídky práce?  Aktualizujte svůj profil

 
 
 

Služby a produkty

Databáze životopisů
Najděte si zaměstnance v databázi životopisů.
Employer Branding
Zviditelníme vás na trhu práce!
HR řešení
HR řešení a systémy na míru vašim potřebám.
Virtuální veletrh práce
Zúčastněte se virtuálního veletrhu práce.
Zveřejnit nabídku práce
Zveřejněte svou nabídku práce rychle a jednoduše.
Všechny služby a produkty

Nabídka Monster.cz

Poprvé na Monster?
Co nabízí Monster.cz?
Služby pro SMB
Co Monster nabízí menším a středním podnikům?
Nabídka pro enterprise klienty
Komplexní řešení pro velké a globální společnosti
Řešení pro agentury
Nabídka služeb pro personální agentury

Efektivní hledání práce

Efektivní hledání práce
Nabízíme Vám pár rad, které se týkají klíčových věcí, které je třeba udělat k tomu, aby bylo Vaše hledání nové práce úspěšné.

Životopisy & Motivační dopisy

Životopisy & Motivační dopisy
Životopis, Curriculum Vitae, či prostě CV je vizitkou uchazeče o zaměstnání a vstupenkou k novému zaměstnavateli.

Profesní vývoj

Profesní vývoj
Podařilo se vám získat práci a právě přemýšlíte, co vás v ní bude čekat? Především se musíte zaučit, zjistit, jak firma funguje, jaká jsou pravidla, postupy a podmínky práce.

Jak začít s hledáním práce

Jak začít s hledáním práce
Uživatelé facebooku mohou snadno identifikovat a oslovit přátele a profesní kontakty, vytvořit si tak vlastní profesní síť a objevit nové příležitosti pro rozvoj pracovních a kariérních příležitostí.

Vztahy na pracovišti

vztahy na pracovišti
Proč se v některých organizacích mohou lidé přetrhnout, aby udělali, cokoliv jen dokáží, a v jiných se snaží pracovat co nejméně?

Jazyková průprava

jazyková průprava
Je třeba se rozhodnout a opravdu začít. Teď nebo nikdy, protože už včera bylo pozdě.

Hledání práce

Nabídky práce a tipy pro vaši kariéru
Životopis
Zveřejněte svůj životopis a nechejte se oslovit zaměstanavateli.
Motivační dopis
Nevíte, jak napsat motivační dopis? Zde najdete vzor motivačního dopisu.
Volná místa
Všechna volná místa zveřejněná na monster.cz si můžete prohlédnout zde.
Virtuální veletrh práce
Navštivte virtuální veletrh práce, prohlédněte si nabídky práce, chatujte se zaměstnavateli, domluvte si virtuální pohovor.

Sociální média a mobilní aplikace

Monster na Facebooku
Sledujte nabídky práce na Facebooku.
BeKnown
BeKnown - aplikace pro správu profesních kontaktů na Facebooku.
Kariérní videa
Video tipy pro vaši kariéru.
Nabídky práce pro váš iPhone
Nabídky práce pro váš iPad
Nabídky práce pro váš Android
Centrumprace.cz
Jobpilot.cz
Hledat nabídky práce:
Pracujte pro Monster | Síť Monster | Volby reklamy
Podmínky služby | Ochrana soukromí | Přístupnost stránek | Nápověda | Bezpečnost | Kontakt | Mapa stránek | O společnosti Monster| Mobile
©2016 Monster - Všechna práva vyhrazena U.S. Patents No. 5,832,497; 7,599,930 B1; 7,827,125 and 7,836,060 MWW - - V: 2016.20.0.143-217