Hledání
Rady a tipy » Plat a benefity» Vyjednávání » Správnou volbou za vysokým výdělkem

Správnou volbou za vysokým výdělkem

Student stojící před volbou vysoké školy zohledňuje celou řadu kriterií. Kromě zájmu o danou problematiku, renomé školy či šance na přijetí sem patří i uplatnění v pracovním procesu po skončení studia a také platové ohodnocení, které je u vysokoškoláků značně rozdílné.

Řada lidí žije v základním omylu, že diplom z vysoké školy jim automaticky zaručí vysoký nástupní plat. Svým způsobem to skutečně pravda je. Pokud budeme srovnávat stejné obory, pak skutečně platy vysokoškoláků jsou ve shodných profesích v drtivé většině případů vyšší než u středoškoláků. Jakmile však začneme srovnávat i mezi jednotlivými obory, pak to zdaleka neplatí, mezi jednotlivými obory je totiž výrazný rozdíl a například středoškolák informatik, který najde uplatnění ve svém oboru bude brát podstatně více než student, který vystudoval vysokou školu s humanitním zaměřením a nastoupil například jako učitel na základní školu.

Jistě, peníze nejsou všechno, a při výběru vysoké školy bychom se měli řídit i osobními předpoklady pro studium. Není nic horšího něž studovat na vysoké škole obor, který studenta v ničem neoslovuje. Na druhou stranu ideální není ani vystudovat to, co sice studenta baví, ale pak stejně pracuje úplně v jiném oboru za podstatně horších platových podmínek než jeho kolegové s vystudovaným relevantnějším oborem či se dokonce živí manuálně, protože by prací v oboru jež vystudoval neuživil ani sebe natož tak svou svou rodinu. Podívejme se tedy blíže, ve kterých oborech jsou dnes nejvyšší nástupní platy.
Nejvíce dnes vydělávají programátoři Nejvyšší nástupní platy dnes dostávají informatici a počítačoví odborníci, ale také pracovníci ve finančním sektoru či právníci si rozhodně nevedou špatně. Programátor specialista v oboru výpočetní techniky si při nástupu do práce příjde v průměru na pěkných více než 35.000 korun hrubého a výrazně tak převyšuje své kolegy studenty s diplomy v jiných oborech (viz tabulka). Ptáte se proč berou takové peníze zrovna programátoři a jaké faktory výši nástupního platu ovlivňují? Záleží to samozřejmě na celé řadě faktorů, nicméně tím nejdůležitějším je situace na trhu práce, která v danou chvíli v daném oboru panuje. Platí zde zde základní ekonomické pravidlo, že cenu (v tomto případě mzdu) ovlivňuje především výše nabídky a poptávky. Dobře tuto situaci dokumentuje právě obor výpočetní techniky, kde poptávka po pracovní síle výrazným způsobem převyšuje její nabídku. Do České republiky dnes přichází celá řada amerických a japonských investorů, kteří podnikají právě v oboru informačních technologií, a kteří hledají kvalifikovanou pracovní sílu. Tyto firmy si díky své ekonomické síle a silným vlastníkům mohou dovolit přeplácet konkurenční zaměstnace, což táhne mzdy v oboru nahoru.

Tabulka: Nástupní platy absolventů VŠ v jednotlivých oborech

Povolání Výše nástupního platu absolventa VŠ Programátor specialista 35.377 Kč Správce sítě 30.329 Kč Právník, právní poradce 27.496 Kč Obchodní zástupce 26.516 Kč Pojišťovací agent 26.309 Kč Strojní inženýr - projektant, konstruktér 25.617 Kč Architekt 24.751 Kč Bankovní makléř, poradce 24.456 Kč zdroj: Trexima
Student s praxí dosáhne na vyšší plat Vedle oboru studia je pro začínající vysokoškoláky dobré zohledňovat i úspěšnost a potenciál firem, které v jimy vybraném oboru působí. V úspěšných firmách totiž bývá dobře zhodnocen i méně atraktivní obor studia. „Vysokoškolsky vzdělaní lidé se dostávají dřívě i na vedoucí a dobře placená místa ve výrobě a odbytu," říká Vladimír Smolka, ředitel úseku statistiky společnosti Trexima, tedy firmy která se platovými otázkami zabývá.

Výši nástupního platu však ovlivňují i jiné faktory. Solidních nástupních platů dosáhnou spíše studenti, kteří dokáží své vědomosti prodat při přijímacím pohovoru. Důležité jsou i osobnostní předpoklady, třeba komunikativnost, schopnost vést tým lidí a podobně. O nástupních platech absolventa rozhodují také dosavadní pracovní zkušenosti. Student, který se může pochlubit pracovními zkušenostmi získanými během studia si může říct o více peněz než student, který měl sice výborný prospěch, ale praxí je naprosto nedotčený.

autor: Michal Ruml / Finance.cz

Nejnovější nabídky práce

Kaufland Česká republika v.o.s.
Posted: 10/01/2016
Pelhřimov, kraj Vysočina
Kaufland Česká republika v.o.s.
Posted: 10/01/2016
Pelhřimov, kraj Vysočina
Kaufland Česká republika v.o.s.
Posted: 10/01/2016
Prostějov, Olomoucký kraj
Kaufland Česká republika v.o.s.
Posted: 10/01/2016
Příbram, Středočeský kraj
Kaufland Česká republika v.o.s.
Posted: 10/01/2016
Praha, Praha

Chcete si prohlédnout další podobné nabídky práce?  Aktualizujte svůj profil

 
 
 

Služby a produkty

Databáze životopisů
Najděte si zaměstnance v databázi životopisů.
Employer Branding
Zviditelníme vás na trhu práce!
HR řešení
HR řešení a systémy na míru vašim potřebám.
Virtuální veletrh práce
Zúčastněte se virtuálního veletrhu práce.
Zveřejnit nabídku práce
Zveřejněte svou nabídku práce rychle a jednoduše.
Všechny služby a produkty

Nabídka Monster.cz

Poprvé na Monster?
Co nabízí Monster.cz?
Služby pro SMB
Co Monster nabízí menším a středním podnikům?
Nabídka pro enterprise klienty
Komplexní řešení pro velké a globální společnosti
Řešení pro agentury
Nabídka služeb pro personální agentury

Efektivní hledání práce

Efektivní hledání práce
Nabízíme Vám pár rad, které se týkají klíčových věcí, které je třeba udělat k tomu, aby bylo Vaše hledání nové práce úspěšné.

Životopisy & Motivační dopisy

Životopisy & Motivační dopisy
Životopis, Curriculum Vitae, či prostě CV je vizitkou uchazeče o zaměstnání a vstupenkou k novému zaměstnavateli.

Profesní vývoj

Profesní vývoj
Podařilo se vám získat práci a právě přemýšlíte, co vás v ní bude čekat? Především se musíte zaučit, zjistit, jak firma funguje, jaká jsou pravidla, postupy a podmínky práce.

Jak začít s hledáním práce

Jak začít s hledáním práce
Uživatelé facebooku mohou snadno identifikovat a oslovit přátele a profesní kontakty, vytvořit si tak vlastní profesní síť a objevit nové příležitosti pro rozvoj pracovních a kariérních příležitostí.

Vztahy na pracovišti

vztahy na pracovišti
Proč se v některých organizacích mohou lidé přetrhnout, aby udělali, cokoliv jen dokáží, a v jiných se snaží pracovat co nejméně?

Jazyková průprava

jazyková průprava
Je třeba se rozhodnout a opravdu začít. Teď nebo nikdy, protože už včera bylo pozdě.

Hledání práce

Nabídky práce a tipy pro vaši kariéru
Životopis
Zveřejněte svůj životopis a nechejte se oslovit zaměstanavateli.
Motivační dopis
Nevíte, jak napsat motivační dopis? Zde najdete vzor motivačního dopisu.
Volná místa
Všechna volná místa zveřejněná na monster.cz si můžete prohlédnout zde.
Virtuální veletrh práce
Navštivte virtuální veletrh práce, prohlédněte si nabídky práce, chatujte se zaměstnavateli, domluvte si virtuální pohovor.

Sociální média a mobilní aplikace

Monster na Facebooku
Sledujte nabídky práce na Facebooku.
BeKnown
BeKnown - aplikace pro správu profesních kontaktů na Facebooku.
Kariérní videa
Video tipy pro vaši kariéru.
Nabídky práce pro váš iPhone
Nabídky práce pro váš iPad
Nabídky práce pro váš Android
Centrumprace.cz
Jobpilot.cz
Hledat nabídky práce:
Pracujte pro Monster | Síť Monster | Volby reklamy
Podmínky služby | Ochrana soukromí | Přístupnost stránek | Nápověda | Bezpečnost | Kontakt | Mapa stránek | O společnosti Monster| Mobile
©2016 Monster - Všechna práva vyhrazena U.S. Patents No. 5,832,497; 7,599,930 B1; 7,827,125 and 7,836,060 MWW - - V: 2016.20.0.143-302