Hledání
Rady a tipy » Profesní vývoj» Změna kariéry » Prohry, které vedou k vítezství
Prohry, které vedou k vítezství

Prohry, které vedou k vítezství

ve spolupráci s The New York Times a Harvard Business Review

Strach z neúspěchu může člověka destabilizovat jak po osobní, tak i po profesní stránce. Ellen Galinsky ve své publikaci „Sedm základních dovedností pro život, které by mělo mít každé dítě“ zastává názor, že člověk se musí naučit prohrávat, aby byl později úspěšný. Potvrzuje to i Dr. Megan Gunnar z Minesotské univerzity, expert na dětskou výchovu a zvládání stresu. Dr. Gunnar tvrdí, že pokud nedáme dětem možnost překročit hranici dovoleného, jak se potom mají naučit organizovat svůj život v dospělosti, kdy musí člověk zvládnout náhlé a nečekané situace, se kterými nemá žádnou zkušenost? To samé platí na pracovišti. Pokud nebudou mít zaměstnanci možnost dostat se za hranici toho, co již zvládají, jak se potom vyrovnají s nenadálými situacemi?

Když podřízení vykonávají práci, která má pro ně smysl a doufají že se po profesní stránce zdokonalí, pravděpodobně čas od času v něčem neuspějí. To samo o sobě není nic špatného. Podle profesora Amara V. Bhide z Kolumbijské univerzity 90% úspěšných mladých firem bylo nuceno změnit svoji počáteční strategii, neboť nevedla k jejich pozdějšímu úspěchu.

Fritz Grupe, který založil portál MyMajors.com, který poskytuje poradenství pro studenty ohledně různých studijních disciplín, zjistil, že 80% procent univerzitních studentů se stále rozhoduje, jaký hlavní obor studia zvolit a 50% z těch, kteří si svůj obor vybrali, ho později změní. Někteří z nich dokonce dvakrát až třikrát během studia. To je relativně hodně dílčích „selhání“, nebo chcete-li odboček, než se člověk dostane ke svému cíli.

Jedním ze způsobů, jak se zaměstnanci mohou připravit na možný neúspěch, je přijmout výzvy, které je čekají. Singapur se stal centrem vzdělání v oblasti matematiky částečně také proto, že studentům jsou zadávány úkoly, které nejsou schopni okamžitě vyřešit. Podle George Polya, maďarského matematika a vzdělavatele, si potřebuje člověk vytvořit jisté procesy, díky kterým se naučí obejít překážky a překonávat těžkosti při směřování k cíli, který není okamžitě dosažitelný.

Google například povzbuzuje své inženýry, aby věnovali 20% svého pracovního času osobním projektům, které podle Marissy Mayer, vicepresidenta platformy pro vyhledávání produktů a péče o zákazníky stály u zrodu 50% nových produktů společnosti Google v roce 2005. Jedno ze zlatých pravidel Google je následující: „inovace namísto neustálé dokonalosti“. Ať už jde o výběr hlavního oboru studia, nebo zavedení obchodního plánu. To, co někteří mohou považovat za neúspěch, může být pro jiného příležitost se poučit. 

Úspěšní lidé, kteří se nebojí riskovat případný neúspěch, vykazují určité znaky. Odborníci na lidské zdroje je často mohou odhalit tak, že jim položí otázky typu: Zastal jste se v kritické situaci svého týmu? Ucházel jste se o místo, na které jste měl kvalifikaci, ale místo jste nedostal? Zkusil jste to znovu? Dostal jste se na pozici, pro kterou jste neměl kvalifikaci? Jak se vám v ní dařilo? Zkusil jste rozjet projekt, který se nezdařil a přesto jste to nevzdal a dal se na další projekt? Zeptejte se kandidáta na to, co považuje za „nejvydařenější“ neúspěch a proč?

Zaměstnanci zažijí během své pracovní kariéry občasné neúspěchy. Pokud však dostanou prostor pro to, aby se na eventuální neúspěch připravili, bude tato skutečnost pro ně méně frustrující a snáze se s tímto faktem vyrovnají. Pokud jejich kolegové, zákazníci a podřízení mají možnost sledovat, jak čelí, někdy neúspěšně různým výzvám, mohou si z nich vzít příklad. Když jsou připraveni prohrávat, jsou zároveň připraveni uspět.

(Whitney Johnson je zakládající společník poradenské firmy Rose Park Advisors. Před tím pracoval jako investiční analytik pro banku Merrill Lynch v oblasti telekomunikací a nově vznikajících trhů).

New York Times Syndicate

Nejnovější nabídky práce

ManpowerGroup s.r.o.
Posted: 09/30/2016
Hlavní město Praha
ManpowerGroup s.r.o.
Posted: 09/30/2016
Hlavní město Praha
ManpowerGroup s.r.o.
Posted: 09/30/2016
Hlavní město Praha
Hays Czech Republic, s.r.o.
Posted: 09/30/2016
Liberec, Praha
Hays Czech Republic, s.r.o.
Posted: 09/30/2016
Praha, Praha

Chcete si prohlédnout další podobné nabídky práce?  Aktualizujte svůj profil

 
 
 

Služby a produkty

Databáze životopisů
Najděte si zaměstnance v databázi životopisů.
Employer Branding
Zviditelníme vás na trhu práce!
HR řešení
HR řešení a systémy na míru vašim potřebám.
Virtuální veletrh práce
Zúčastněte se virtuálního veletrhu práce.
Zveřejnit nabídku práce
Zveřejněte svou nabídku práce rychle a jednoduše.
Všechny služby a produkty

Nabídka Monster.cz

Poprvé na Monster?
Co nabízí Monster.cz?
Služby pro SMB
Co Monster nabízí menším a středním podnikům?
Nabídka pro enterprise klienty
Komplexní řešení pro velké a globální společnosti
Řešení pro agentury
Nabídka služeb pro personální agentury

Efektivní hledání práce

Efektivní hledání práce
Nabízíme Vám pár rad, které se týkají klíčových věcí, které je třeba udělat k tomu, aby bylo Vaše hledání nové práce úspěšné.

Životopisy & Motivační dopisy

Životopisy & Motivační dopisy
Životopis, Curriculum Vitae, či prostě CV je vizitkou uchazeče o zaměstnání a vstupenkou k novému zaměstnavateli.

Profesní vývoj

Profesní vývoj
Podařilo se vám získat práci a právě přemýšlíte, co vás v ní bude čekat? Především se musíte zaučit, zjistit, jak firma funguje, jaká jsou pravidla, postupy a podmínky práce.

Jak začít s hledáním práce

Jak začít s hledáním práce
Uživatelé facebooku mohou snadno identifikovat a oslovit přátele a profesní kontakty, vytvořit si tak vlastní profesní síť a objevit nové příležitosti pro rozvoj pracovních a kariérních příležitostí.

Vztahy na pracovišti

vztahy na pracovišti
Proč se v některých organizacích mohou lidé přetrhnout, aby udělali, cokoliv jen dokáží, a v jiných se snaží pracovat co nejméně?

Jazyková průprava

jazyková průprava
Je třeba se rozhodnout a opravdu začít. Teď nebo nikdy, protože už včera bylo pozdě.

Hledání práce

Nabídky práce a tipy pro vaši kariéru
Životopis
Zveřejněte svůj životopis a nechejte se oslovit zaměstanavateli.
Motivační dopis
Nevíte, jak napsat motivační dopis? Zde najdete vzor motivačního dopisu.
Volná místa
Všechna volná místa zveřejněná na monster.cz si můžete prohlédnout zde.
Virtuální veletrh práce
Navštivte virtuální veletrh práce, prohlédněte si nabídky práce, chatujte se zaměstnavateli, domluvte si virtuální pohovor.

Sociální média a mobilní aplikace

Monster na Facebooku
Sledujte nabídky práce na Facebooku.
BeKnown
BeKnown - aplikace pro správu profesních kontaktů na Facebooku.
Kariérní videa
Video tipy pro vaši kariéru.
Nabídky práce pro váš iPhone
Nabídky práce pro váš iPad
Nabídky práce pro váš Android
Centrumprace.cz
Jobpilot.cz
Hledat nabídky práce:
Pracujte pro Monster | Síť Monster | Volby reklamy
Podmínky služby | Ochrana soukromí | Přístupnost stránek | Nápověda | Bezpečnost | Kontakt | Mapa stránek | O společnosti Monster| Mobile
©2016 Monster - Všechna práva vyhrazena U.S. Patents No. 5,832,497; 7,599,930 B1; 7,827,125 and 7,836,060 MWW - - V: 2016.20.0.143-309